Annie Leibovitz


Wielka Księga Annie

Słynna artystka potwierdza swój geniusz w rozmiarze SUMO


Kiedy Benedykt Taschen poprosił tę największą z pracujących obecnie sław fotografii o przygotowanie zdjęć do albumu w rozmiarze SUMO,  zaintrygowana przyjęła wyzwanie. Realizacja projektu trwała kilka lat, a jego efekt jest wspaniały.

Leibovitz wybierała spośród prac zgromadzonych przez ponad 40 lat. Rozpoczęła od intymnych reportaży tworzonych dla magazynu Rolling Stone w latach 70-tych ubiegłego stulecia, a skończyła na studyjnych pracach dla Vanity Fair czy Vogue. Wybierała spośród portretów publikowanych rzadko i takich, których nie mieliśmy jeszcze okazji oglądać. Znajdziemy tu także głośne zdjęcia, np. Johna Lennona i Yoko Ono spleconych w uścisku. Annie Leibovitz zaprezentowała nam swoje grupowe portrety w formacie, który potwierdza, że jest ona mistrzynią tego gatunku. Jej zdjęcia są równocześnie intymne i symboliczne, stylistycznie różnorodne, charakterystyczne dla niej i unikatowe. Annie Leibovitz jest często naśladowana, szczególnie przez młodych fotografików, ale w pewien niezwykły sposób jej prace są zawsze rozpoznawalne.

Na początkowej i końcowej karcie albumu, prezentowane są fotografie: startującego helikoptera Richarda Nixona, tuż po rezygnacji prezydenta ze stanowiska w roku 1974, oraz oficjalny kolorowy portret królowej Elżbiety II zrobiony w Buckingham Palace w roku 2007. Pomiędzy nimi znajdują się portrety tworzące "rodzinny album" naszych czasów: aktorzy, tancerze, komicy, muzycy, artyści, pisarze, sztukmistrze, dziennikarze, atleci czy ludzie świata finansjery. Sztuka i władza to powracające tematy. Uzupełnieniem są opracowania autorstwa Annie Leibovitz, Graydona Cartera, Hansa Ulrichta Obrista i Paula Rotha oraz krótkie opisy do każdej z ponad 250 zamieszczonych fotografii.

Edycja kolecjonerska wydana została w czterech różnych obwolutach:
  • Whoopi Goldberg, Berkeley, California, 1984
  • Keith Haring, New York City, 1986
  • David Byrne, Los Angeles, 1986
  • Patti Smith, New Orleans, Louisiana, 1978

Wydanie limitowane - 10 000 podpisanych i numerowanych egzemplarzy, dostępne jest w dwóch wersjach:
  • Collector's Edition (numery od 1001 do 10 000)
  • Art Edition (numery od 1 do 1000), która zawiera dodatkowo pracę z autografem Annie Leibovitz oraz zestaw wszystkich 4 obwolut.

    Obydwie wersje posiadają trójnożny stojak zaprojektowany przez Marca Newsona.


Album tylko na zamówienie!
Prosimy o wysyłanie zapytań na adres: bok@tmc.com.pl